torsdag den 30. august 2012

Fysik G1 med Michael Olesen

Udveksling af termisk energi:
Cvand * mvand * Δtvand = Clod * mlod * Δtlod
4186j/kg*grader * 0,250kg*(23,3grader-20grader)= Clod*0,1kg* (100grader-23,3grader)
3453,45/7,67=c*7,67/7,67
450,25 = c
450,25J/kg *grad=c
Eksempel:








E=c*m*Δt
E=energi
c=varmefylde/specifik varmekapacitet (Spec v.).
m=masse

Δt= temperaturstigning

Eks.
Varme en jernklods op fra 20 grader til 350 grader.

Klodsen vejer 140g.
Hvor meget energi skal der bruges?

E= m*c*
Δt
E= 0,14kg*452J/kg*grader celsius * 330grader
E= 20882,4

Opg 10 s. 68
En metalblok vejer 2,5kg
Får tilført 62,2kJ = 62200J
Temperaturen stiger fra 15grader til 70grader

Hvad er varmefylden?
E=c*m*Δt
62200J=c*2,5kg*55grader
62200J/55grader=c*2,5kg*55grader/55grader
1131=c*2,5kg
1131/2,5kg=c*2,5kg/2,5kg
452,4=c
c=452,4 grader
=jern

Opg 11 s. 68
En varmeakkumulatortank benyttes til oplagring af fjernvarmevand. Rumfanget på den er 71.000m^3.
Beregn den energi, der er oplagret, hvis vandet er opvarmet 50 grader.
Massen beregnes ved at gange rumfanget med vands densitet= 1000kg/m^3*71.000m^3=71.000.000
E=c*m*Δt
E=4186grader*71.000.000m^3*50grader
E=14860300000000J
14 billioner 860 milliarder 300 millioner

Opg 5 i Orbit C

a)
Hvad er forbruget på en 40W pære i 2 timer?
P=40W
E=?
t= 2min= 60*60sek*2sek = 7200sek.

E=P*t

E=40W*7200sek
E= 288000J

b)
Hvad koster det at have pæren tændt i 2 timer?
omregner til kWh:
288000J/3600000J = 0,08kWh

Prisen på 1 kWh er 1,90kr:
0,08kWh*1,90kr = 0,152kr.

c)
Pæren er tændt 2 timer i 200 dage på et år.
Hvad koster det?

De 200 dage i timer/minutter/sek = 200*2t=400t * 60 = 24000min. * 60 = 1440000sek.
 Udregn Joule på de 200 dage

E=P*t
E=40W*1440000sek.
E=57500000J

kWh:
57500000J/3600000J=16kWh

Pris: (1,90kr pr. kWh)
16kWh*1,90kr = 30,4kr

d)
Hvis der bruges 11W pære

E=P*t
E=11W*1440000sek.
E=15840000J

kWh:
15840000J/3600000J = 4,4kWh

Pris:(1,90kr pr. kWh)
4,4kWh*1,90kr=8,36kr.

Der spares:
30,4-8,36=22,04kr bliver sparet

e)
Watt i pæren, hvor mange Watt der er i den pære man vil skifte til. og hvor lang tid man vil have den tændt.(priser)




Hvad er 1 kWh? (kilowatttime)
E          =     P*t
1kWh   =    1kW*1t
1kWh   =    1000W*60*60s
1kWh   =    3600000J

Eks a:
7,3 kWh = 7,3*3.600.000  =  26.280.000J
7,3 kWh = 7,3*3.600.000  = 26.280 kJ
7,3 kWh = 7,3*3.600.000  = 26,28MJ

Eks b:
1,4MJ   =   1400.000J        =  1400000/3600000   = 0,39kWh







Opgave 4 i Orbit C

Der skal laves 1o liter kaffe på en maskine som ræver 400.000 J til 1 liter. Der er en effekt på 2000 W

Hvor lang tid tager det at varme de 10 liter?

400.000 * 10L = 4000.000 J

E = 4000.000
P = 2000W

t = E/P t = 4000.000/2000 = 2000 sekunder. 2000/60 = 33m og 20 sek.

En kaffemaskine laver 10 liter kaffe på 20 min. Hvilken effekt skal varmelegemet have:

E = 4.000.000 J (10L)
t = 20 min. = 20*60sek = 1200 sek

P = 4.000.000J/1200sek P = 3333,33 osv. W



Opg. 3 i Orbit C

800W*2,5m^2=2000W
60*60*3=10800sek
10800*2000W= 2600000 J

E=p*t
E=Energi
P=Power(effekt)
t = tid









Hvad er fysik/naturvidenskab?

  • om naturen
  • iagttage hvad der sker
  • teorier om hvordan noget fungerer
  • forstå verden
Hvordan arbejder man?
  • eksperimentere
  • iagttage
  • opstille hypotese/teori
Hypotese/teori
=>
vi har en forventning/forudsigelse
=> 
Eksperimenter
=>
Konklusion/resultat

Induktion:
At gå fra tilfælde til generel regel

Deduktion:
At gå fra en generel regel til enkelt tilfælde



Hvor stor er den lille kube?
Brug en skydelære til at måle siderne præcist

Masse, m (g)

Rumfang, V (cm^3)
               V=l*b*h


Energi
Energiformer Energikilder Energi-omdannelse
___________________________ ___________________________ ___________________________
Kinetisk energi Vindmøller Vindmølle:
Mekanisk (Bevægelsesenergi) Solceller Kinetisk energi => elektrisk energi
energi Bølgekraft
Potentiel energi  Fossile brændstoffer Solceller:
____________ (Beliggenhedsenergi) (Gas, kul, Olie) Strålingsenergi => elektrisk energi
Vandmølle (Termisk)
Termisk energi Atomkraft
(Varme) ___________________________ Bølgekraft:
Kinetisk energi => elektrisk energi
Kemisk energi ___________________________
(Batterier, olie, mad)
Elektrisk energi
(Statisk - strøm)
strålingsenergi
(solen, lys mfl.)
Kerneenergi


Opgave:
Find former for omdannelse af energi

En bærbar computer:
Elektrisk energi => Strålingsenergi(skærm) og kinetisk energi(harddisk) (som skaber termisk energi ved overophedning af maskineri ) og den danner lydenergi(højtalere)

Hårtørrer(føntørrer):
Elektrisk energi => Termisk energi (varme) og kinetisk energi (vind/blæseren)

Bil(motoriseret køretøj):
Kemisk energi(benzin og batteri) => Kinetisk energi(bevægelse/kører) og Termisk energi (motor) og elektrisk energi (omdrejninger af hjul mm.)





Ingen kommentarer:

Send en kommentar